W dniu dzisiejszym (25/01/2017) rozesłaliśmy kilka ważnych wiadomości do członkiń i członków naszego stowarzyszenia. Możecie się z nimi zapoznać poniżej:

 1. W dniu 14 grudnia 2016 odbyło się spotkanie Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów.  W spotkaniu SMR reprezentował Konrad Sobczyk.
  W tej chwili członkowie i członkinie Rady zajęli się następującym zagadnieniami:
  •    Rekomendacje dla sądów w zakresie organizacji spotkań informacyjnych (wraz ze wzorem/formularzem notatki ze spotkania)
  •    Rekomendacje dla sędziów w zakresie oceny kwalifikacji mediatora (plus: informacja o mediatorach dostępna w sądach)
  •    Rekomendacje w zakresie nowelizacji kodeksu karnego w przedmiocie mediacji (wraz z uzasadnieniem; plus: wynagrodzenie mediatorów karnych)
  •    Rekomendacje w zakresie rozliczania kosztów postępowania mediacyjnego w sprawach cywilnych (wraz ze wskazaniem praktyki dot. wykazywania kosztów)

 2. W związku z napływającym od mediatorów i mediatorek informacjami o trudnościach z rozliczeniem mediacji sądowych w sprawach cywilnych prosimy o podzielenie się Waszymi doświadczeniami. Będziemy wdzięczni za opis dobrych rozwiązań/praktyk, jak i trudności w tym obszarze. Posłużą nam one do wniesienia ich do dyskusji na kolejnych posiedzeniach Rady ADR, która ma zamiar, podobnie jak Ministerstwo Sprawiedliwości, uporządkować tę kwestię. Przesyłajcie Wasze uwagi na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 3. Międzynarodowy Dzień Mediacji 2017
  Na 10. obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji planujemy w Warszawie seminarium poświęcone mediacjom transgranicznym. Na pewno wezmą w nim udział mediatorzy zrzeszeni w niemieckim Mediation bei internationalen Kindschaftskonflikten. Zapraszamy chętne osoby, które chciałyby współpracować przy tym wydarzeniu o zgłaszanie się na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 4. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs na otworzenie lub rozwój Centrum Mediacji i Arbitrażu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.ms.gov.pl/pl/o-ministerstwie/po-wer-2014-2020/nabor-wnioskow/nabory-wnioskow-konkursowych/ogloszenia-o-naborach/news,8909,ogloszenie-o-konkursie-nr.html
 5. Udało nam się, przy minimalnym nakładzie finansowym, zmienić logo SMR. Wybraliśmy ten wariant, który spodobał się największej liczbie osób, które dały nam informację zwrotną na ten temat. W związku z faktem, że jesteście członkiniami/ członkami SMR chcielibyśmy umożliwić Wam wykorzystanie niniejszego logotypu na zasadach opisanych w pliku („Zasady wykorzystania logo SMR”).

 6. Skoro mamy już nowe logo, wkrótce odświeżymy naszą stronę WWW. Jeśli w tym zakresie macie jakieś uwagi (np.: co do funkcjonalności) piszcie do nas. Naszym pomysłem na nową odsłonę WWW są m.in.:
  1.    Zamieszczane informacje na temat sylwetek mediatorów/ mediatorek, którzy są członkami/ członkiniami naszego stowarzyszenia. Chcielibyśmy, aby było to coś więcej niż dane kontaktowe. Chcemy, aby informacje były spójne dlatego przygotowaliśmy formatkę do prezentacji własnej osoby. Znajdziecie ją w pliku „formatka_sylwetka_SMR”.
  2.    Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w swoich miejscowościach organizujecie bardzo ciekawe i wartościowe wydarzenia. Prosimy napiszcie do nas o tych zaplanowanych, jak i już zrealizowanych. Do stworzenia informacji o Waszych inicjatywach pomoże Wam plik „formatka_news_SMR”.

Podczas ostatniego Walnego Zebrania SMR, które odbyło się 27 września 2016, został wybrany nowy zarząd stowarzyszenia:  Konrad Sobczyk (prezes), Janusz Kaźmierczak (wiceprezes) i Izabela Kuban (skarbnik). Dziękujemy za otrzymane głosy i bardzo się cieszymy z wyniku głosowania.

Dziękujemy za zaangażowanie i wysiłek osób, które były w ostatniej kadencji w zarządzie SMR : Konradowi Sobczykowi, Robertowi Boch, Alicji Nowickiej, Tomaszowi Kawce, Leszkowi Kluz-Horodyskiemu, Agacie Łażewskiej.

Ostatnie Nadzwyczajne Walne wybrało również skład Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz Komisji ds.Standardów i Certyfikacji.
Centralną Komisję Rewizyjną tworzą: Maria Glegoła- Szczap, Katarzyna Czayka – Chełmińska, Rafał Milewski.

W skład Komisji ds. Standardów i Certyfikacji wchodzą: Agnieszka Olszewska, Robert Boch, Tomasz Kawka.
Naszym celem przewodnim na ten rok będzie integracja i aktywizacja wszystkich członków SMR.

Planujemy wiele działań, o których będziemy Was informować na bieżąco, raz w miesiącu, poprzez newslettery. Na razie wspomnieć chcemy tylko o nowej stronie internetowej i nowym życiu SMR na facebook’u. Reszta to niespodzianka – zatem czytajcie newslettery!

Chcemy podejmować tematy, które pomogą Wam w praktyce mediacyjnej i będą inspirujące. Dlatego w ramach newsletterów będą poruszane zagadnienia dotyczące bieżącej pracy mediatora (np.: praktyka rozliczania w mediacjach sądowych).
Chcemy, abyśmy jako członkowie SMR lepiej się znali. Ośrodki/ mediatorzy mogą promować swoją działalność poprzez dzielenie się z innymi członkami w newsletterach swoimi osiągnięciami/ planami rozwoju/ współpracą z innymi organizacjami. Newslettery będą podlinkowane na stronie internetowej SMR i facebook’u – dlatego może być to też udana promocja ośrodka/ mediatora wśród klientów. Zachęcamy do przesyłania informacji/ kontaktu z nami w tej sprawie.

Dodatkowo zadbamy o to, by obniżyć koszty działania SMR szukając oszczędności jeśli chodzi o księgowość (nie wykluczamy zmiany biura księgowego) i będziemy pilnować przychodów stowarzyszenia przypominając Wam o konieczności wpłacania składek za 2014-2016 rok. Wierzymy w transparentność – dlatego bilans roczny będzie do przeczytania dla każdego członka SMR, który opłaca składki.

Pozdrawiamy Was serdecznie,
Iza, Janusz, Konrad

Wszystkim członkiniom i członkom SMR oraz wszystkim sympatykom mediacji życzymy spokoju, radości i czasu na refleksję w okresie wielkanocnym.

Wielkanoc 2016 - SMR

Już niedługo, bo 15 października 2015 roku, po raz Ósmy obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Wracamy do podstaw – wychodzimy na ulicę, do ludzi.

W tym roku planujemy:  spotkania z mieszkańcami i rozdawanie ulotek, spotkanie z innymi specjalistami pracującymi z rodzinami oraz superwizje dla mediatorów i mediatorek.

Program na MDM 2015

Warszawa:
8-10 - Spotkania z mieszkańcami na pl. Konstytucji (MDM) i rozdawanie ulotek. Będziemy mieli ulotki SMR. Zapraszamy wszystkich członków i członkinie SMR z materiałami i ulotkami własnych gabinetów i ośrodków. Akcja społeczna – wyjście do ludzi.

10-12- Wspólne Śniadanie: Mediatorzy i Specjaliści pracujący z Rodzinami
Miejsce: Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa

13-16 - Warsztat: Metody superwizji mediacyjnej w pracy innych specjalistów.
Miejsce: Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa

18:30-21 - Superwizja dla Mediatorów
Miejsce: Ośrodek Mediacji mediacja.edu.pl,  ul. Wiejska 16/22, Warszawa

Poznań:
Superwizja dla mediatorów – prowadzenie Jolanta Graczyk-Ogdem

Szczecin:
Superwizja dla mediatorów – prowadzenie Agnieszka Sameluk

Garbów/Lublin:
15 października organizujemy szkolenie mediacyjne dla uczniów gimnazjum - Zespół Szkół w Garbowie, woj lubelskie. Jest to szkoła, która wprowadza od tego roku innowację w postaci mediacji szkolnej.
Organizatorzy: Koło Naukowe Twórczych Pedagogów Resocjalizacyjnych UMCS w Lublinie,  pod opieką naukową dr hab. Agnieszki Lewickiej-Zelent

Działajcie i informujcie nas o tym, przekażemy te informacje dalej.

W imieniu Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych serdecznie polecamy konferencję z cyklu „Praktyczne aspekty pomocy dziecku i rodzinie w sytuacjach kryzysowych” – Rodzina w trakcie rozwodu i rozstania, organizowaną przez Samorząd Studentów Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie i Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniu 24 września 2015 w godzinach  9.30-15.30 , a jej celem jest prezentacja metod pracy z rodziną w kryzysie rozstania z punktu widzenia specjalistów takich jak: psycholodzy, prawnicy i mediatorzy, którzy na co dzień pomagają rodzinom i dzieciom w sytuacjach związanych z rozpadem rodziny.

Więcej informacji...

W roku 2015 nie organizujemy Kongresu Mediacji Rodzinnej!

Planowany w tym roku Kongres Mediacji Rodzinnej przekładamy na marzec 2016. Miło jest nam poinformować, że Stowarzyszenie Mediatorów Rodzinnych nawiązało współpracę z niemiecką organizacją mediacyjną BAFM, czyli stowarzyszeniem zrzeszającym mediatorów i trenerów mediacji rodzinnej w Niemczech. Planujemy zorganizować Kongres w międzynarodowym wymiarze. Będziemy informować na bieżąco o sytuacji. Najbliższy kongres w Krakowie w 2016 roku.

W piątek 12 czerwca odbędzie się Walne Zgromadzanie naszego Stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

Termin: Piątek, 12-go czerwca o godz. 17:00 (pierwszy termin, drugi termin 17:30) w lokalu Komitetu Ochrony Praw Dziecka Warszawie przy ul. Oleandrów 6.

Celem Walnego Zgromadzenie jest nie tylko podsumowanie ubiegłego roku, ale również dyskusja nad kierunkami rozwoju SMR na kolejny rok działania.

Liczymy na Twoją obecność.

debata rodzinna okladka

Polecamy lekturę! 14 marca 2014 odbyła się debata, zorganizowana przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce, na temat „Praktyki orzekania przez sądy o kontaktach rodziców z dzieckiem i realizacji tych rozstrzygnięć”.
Do debaty zostaliśmy zaproszeni jako SMR, a głos w niej zabrał nasz obecny wiceprezes, Robert Boch.

Link: http://www.iustitia.pl/images/nasze_publikacje/debata_rodzinna.pdf

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie prowadzi w 2015 roku zajęcia z mediacji rodzinnej pod patronatem SMR. Prowadzenie: Konrad Sobczyk. Polecamy!

http://www.podyplomowe.pl/swps-sopot/szkolenia-w-sopocie/szkola-mediacji-i-doskonalenia-umiejetnosci-mediacyjnych

Potrzeby rodziców a potrzeby dzieci w sytuacji kryzysu w rodzinie

Szkolenie jest adresowane do absolwentów podstawowych szkoleń z mediacji rodzinnych oraz osób, które pracują już, jako mediatorzy, ale mają mniejsze doświadczenie w tym obszarze.
W czasie warsztatów  uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się trudnej sytuacji rodzinnej z perspektywy każdego z rodziców oraz – przede wszystkim – z  perspektywy dziecka, a także wzbogacić warsztat pracy mediatora rodzinnego  w zakresie mediacji konfliktów z udziałem dzieci.  

Termin: 21-22.02.2015 r. – godz. 9.00-17.00
Czas szkolenia: 16  godzin – 2 dni.
Liczba uczestników – do 12 osób

Koszt: 350 zł,  a członkowie i członkinie SMR 250 zł

Miejsce: Siedziba KOPD w Warszawie, ul. Oleandrów 6 (III piętro)

Zgłoszenia: Tamara Pocent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji

Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji życzymy mediatorkom, mediatorom oraz stronom w mediacji (byłym, obecnym i przyszłym) dużo satysfakcji z pracy, a kiedy potrzeba, odrobiny spokoju.

Zarząd SMR,
Konrad, Leszek, Tomek, Agata i Robert

Ciągły rozwój wpisany jest w zawód mediatora. Dlatego z przyjemnością informujemy i zapraszamy na warsztaty specjalizacyjne dla mediatorów i mediatorek:

Emocje w mediacji

Istnieje przekonanie, że najlepsze decyzje człowiek podejmuje na chłodno. Często strony mediacji oczekują od nas, że zrobimy coś z tymi „przeszkadzającymi im” emocjami. Jest również oczekiwanie wobec nas mediatorów, że będziemy zdystansowani i niezaangażowani emocjonalnie
Tylko czy można zostawić emocje za drzwiami pokoju mediacyjnego?

Termin: 18-19.10.2014
Sobota 9-18
Niedziela 9-13

Koszt: 350 zł, a członkowie i członkinie SMR 250 zł

Miejsce: Siedziba KOPD w Warszawie, ul. Oleandrów 6 (III piętro)

Zgłoszenia: Konrad Sobczyk - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji


Potrzeby rodziców a potrzeby dzieci w sytuacji kryzysu w rodzinie

Szkolenie jest adresowane do absolwentów podstawowych szkoleń z mediacji rodzinnych oraz osób, które pracują już, jako mediatorzy, ale mają mniejsze doświadczenie w tym obszarze.
W czasie warsztatów  uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się trudnej sytuacji rodzinnej z perspektywy każdego z rodziców oraz – przede wszystkim – z  perspektywy dziecka, a także wzbogacić warsztat pracy mediatora rodzinnego  w zakresie mediacji konfliktów z udziałem dzieci.  

Termin: 5-6.12.2014 r. – godz. 9.00-17.00
Czas szkolenia: 16  godzin – 2 dni.
Liczba uczestników – do 12 osób

Koszt: 350 zł,  a członkowie i członkinie SMR 250 zł

Miejsce: Siedziba KOPD w Warszawie, ul. Oleandrów 6 (III piętro)

Zgłoszenia: Tamara Pocent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji


Jak radzić sobie z presją i trudnymi emocjami przy pomocy pracy z ciałem

Warsztat ma charakter otwarty, czyli można zaprosić też znajomych nie-mediatorów, którzy chcieliby z niego skorzystać.

Kiedy? 28.09 w godz. 13.00-16.00
Gdzie? W siedzibie mediatorzy.pl, Wspólna 54a/10, Warszawa
Inwestycja? 20 zł

Zgłoszenia: Monika Jędrzejewska - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: 505 586 445

Prowadzą: Monika Jędrzejewska i Maciej Panabażys.

*****
Jeśli ktoś z Was chce prowadzić, lub prowadzi warsztaty, które mogłyby się przydać, prosimy informujcie o tym – to jeden z celów SMR. Z chęcią rozsyłamy informacje o akcjach, które są dedykowane naszym członkom.

Z racji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Mediacji 2014 pragniemy zainspirować nas wszystkich, aby odbyły się kolejne akcje, kolejne „100 warsztatów na MDM”. Może w innej formie, może z innymi treściami, a może nie. Dlatego:

 1. Zbieramy informacje o tym co działo się w poprzednich latach – prosimy piszcie do nas i przesyłajcie zdjęcia i opisy. Informacje o niektórych działaniach, a działo się, znajdziecie w starszych artykułach w dziale aktualności. Gratulujemy!
 2. Organizujemy spotkanie 3 października 2014 w celu przygotowania programu na warsztaty MDM. Owoce pracy roześlemy do wszystkich, którzy chcą coś zrobić. Jest to wspaniała okazja do wymiany trenerskiej i przygotowania przydatnych materiałów. Szczególnie zapraszamy rekomendowanych trenerów SMR.
 3. Pierwsza akcja na MDM w Warszawie już jest pewna: 16 października 2014 spotkamy się na winie/piwie/herbacie/kawie/czymś. To jest nasze święto, które trzeba celebrować. Miejsce i godzina zostaną ustalone niebawem i poinformujemy o nich na tej stronie.

Czyli:
Spotkanie przygotowujące MDM 2014 – 3 października 2014 w siedzibie KOPD w Warszawie, adres: Oleandrów 6 (III piętro) Warszawa w godzinach 11-15.
Warto przybyć, bo warto się wspólnie rozwijać.

Pozdrawiamy i zapraszamy,
Konrad, Leszek, Tomek, Agata i Robert

Z przyjemnością informujemy i zapraszamy na coroczne

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych 2014

które odbędzie się 14 czerwca w o godzinie 10.00 (drugi termin: godzina 10.15) w Sopocie. Planowany czas trwania to trzy godziny.
Adres: Al. Niepodległości 797 B; 81-810 Sopot (siedziba PCM oddział w Sopocie).

Walne zgromadzenie odbędzie się dzień po Kongresie Mediacji Rodzinnej, który odbędzie się 13 czerwca w Gdańsku. Miejsce : Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk – więcej informacji na www.kongresmediatorow.pl

Założenie jest takie, aby różne spotkania odbywały się w całej Polsce i zbierały jak najwięcej uczestników. Dlatego tym razem będziemy w trójmieście. Spotkajmy się w licznym gronie, bo warto zadbać o wspólną przyszłość.

Drodzy członkowie i członkinie SMR,

Zapraszamy Was/Nas Wszystkich na II Kongres Mediacji Rodzinnych.
Mamy zamiar powtórzyć zeszłoroczny sukces.

Termin: 13-go czerwca 2014 r.
Miejsce: Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk

pełna informacja na www.kongresmediatorow.pl

Do zobaczenia!